Monika Wrzos

W 1994 r. otrzymałam dyplom z wyróżnieniem w zakresie gry na skrzypcach Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie, następnie ukończyłam Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie Anny Wódki-Janikowskiej. Swoje umiejętności doskonaliłam na kursach muzycznych w Łańcucie w klasie instrumentalistyki i kameralistyki Pawła Ursteina oraz u Krzysztofa Bąkowskiego. Gra na skrzypcach jest moją pasją i sposobem na życie. Pierwszy kwartet smyczkowy założyłam jeszcze w szkole muzycznej.

Byłam koncertmistrzem orkiestry Bremer Musiktheater w Niemczech, grałam w portugalskiej Orquestra do Norte. Należałam do orkiestry Marka Drewnowskiego The Chopin Solosits. W latach 2000-2015 byłam związana z orkiestrą Gliwickiego Teatru Muzycznego. Współtworzyłam Xedos Kwartet, współpracowałam także z krakowskim Ara Ensemble, specjalizującym się w muzyce wsrpółczesnej. Koncertowałam w Polsce, Francji, Bułgarii, Szwajcarii, Niemczech oraz Belgii i Luxemburgu.

Od kilkunastu lat jestem również pedagogiem – uczę gry na skrzypcach w PSM I st. w Głubczycach.

Współpracuję z Marcinem Pospieszalskim jako muzyk sesyjny. Można mnie usłyszeć m.in. na najnowszej płycie Mietka Szcześniaka pt.„Nierówni” i w serialu „Blondynka”.

Uwielbiam „grzebać” w ogródku, jestem zdeklarowanym molem książkowym i przyrządzam najlepszą paellę pod słońcem!